TEL: +48 22 148 25 74
MAIL: sprzedaz@mieszkaniapolna.com.pl
Blog

Pompy ciepła – czy to się naprawdę opłaca?

Jednym z najnowszych trendów na rynku budowlanym jest instalowanie w budynkach pomp ciepła. Czy warto temu trendowi zaufać? Czy faktycznie taka inwestycja przyniesie korzyści praktyczne i finansowe? Nasza mała analiza tematu z pewnością pozwoli szerzej spojrzeć na tę kwestię, a wszystkim niezdecydowanym pomoże podjąć trafną decyzję.

Pompy ciepła – tak czy nie?

O pompach ciepła w ostatnich latach słyszy się coraz częściej i głośniej. Wiele osób zdecydowało się już na taką inwestycję. Inni wciąż nie ufają tej nowej "modzie" i podejrzewają, że jest to jakieś oszustwo lub spekulacja. A co mają na to do powiedzenia specjaliści w branży budowlanej i grzewczej?

Łatwa obsługa

Nie da się zaprzeczyć, że pompy ciepła faktycznie ułatwiają życie. Są to urządzenia bardzo łatwe w obsłudze (a właściwie bezobsługowe – zwłaszcza gdy porówna się je z innymi formami ogrzewania budynków, np. piecami czy kotłami). Po połączeniu z systemami c.o. i c.w.u w budynku nie trzeba właściwie ingerować w działanie pomp. Jedyne zadanie użytkownika polega na regulacji temperatury w pomieszczeniach oraz na wykonywaniu przeglądów technicznych (w tym celu można i należy wezwać fachowców, którzy sprawdzą stan pompy i dokonają niezbędnych prac serwisowych czy konserwacyjnych).

Wysoka wydajność

Co jednak z wydajnością pomp ciepła? Czy faktycznie są one w stanie efektywnie ogrzać budynek? Wszystko sprowadza się do tego, aby właściwie wyliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku i do tych wartości dostosować rodzaj i moc pompy ciepła. W niektórych budynkach sprawdzi się powietrzna pompa ciepła, która nawet jeśli produkuje mniej energii, to jest bardziej uniwersalna i najmniej inwazyjna w instalacji. W innych obiektach lepiej będzie zamontować pompę gruntową, która pobiera, przetwarza i dostarcza duże ilości energii z gruntu, ale wymaga dostępu do terenu, w którym instaluje się kolektory. Odpowiednie dobranie urządzenia to warunek uzyskania odpowiedniej ilości energii cieplnej.

Oszczędność

Została jeszcze kwestia kosztów. Czy rzeczywiście da się na pompach ciepła oszczędzić? Tutaj odpowiedź nasuwa się sama. Skoro energia z naturalnych źródeł, takich jak powietrze czy grunt, jest darmowa, to siłą rzeczy za ciepło, które z niej uzyskujemy, także nie musimy płacić. Jedyne koszty wiążą się z zakupem urządzeń, wykonaniem instalacji i jej utrzymaniem technicznym. Te wydatki jednak szybko się zwracają dzięki obniżonym kosztom ogrzewania budynku.

Mając wgląd w rynek budowlany możemy śmiało zapewnić, że pompy ciepła to inwestycja bardzo opłacalna. Sami staramy się wykorzystywać tę technologię we wszystkich realizacjach, które na to pozwalają. I do tego też zachęcamy innych inwestorów.